Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je endokrinološki poremećaj u žena reproduktivne dobi koji poglavito obilježava neregularnost menstruacijskog ciklusa, neplodnost te brojni estetski nedostaci kao što su dlakavost tijela i lica, akne, seboreja i pojačano opadanje kose. Također, 6 od 10 žena sa sindromom policističnih jajnika pati od prekomjerne tjelesne mase i debljine.
Policistični jajnici sa sobom nose brojne zdravstvene komplikacije, a jedna od njih je rezistencija na inzulin, stanje u kojem stanice ne reagiraju na hormon inzulin, koji je inače zadužen za reguliranje razine glukoze u krvi. Posljedica inzulinske rezistencije je nagomilavanje glukoze u krvi što rezultira daljnjim povišenjem razine inzulina u krvi.
Visoke razine inzulina povisuju proizvodnju androgena odnosno muških spolnih hormona. Vjeruje se da su upravo povišene razine androgena uzrok povećane dlakavosti, akni, neredovitih mjesečnica te nakupljanja kilograma i to u području trbuha. Zato žene sa sindromom policističnih jajnika najčešće imaju oblik jabuke, a ne ženstveniji oblik kruške.
Simptomi
Dijagnoza sindroma policističnih jajnika može se postaviti ako su prisutne dvije osnovne odrednice:
- tjelesni znakovi ili izmjeren višak androgenih hormona,
- poremećaj ovulacije.
Sindrom policističnih jajnika vrlo je raznolik jer izraženost pojedinih obilježja može biti različita. Pojava simptoma je postupna pa se klinička slika može razlikovati u pojedinim životnim razdobljima. Početak PCOS-a obično je već u pubertetu.
Simptomi sindroma policističnih jajnika:
- poremećaji menstruacijskog ciklusa, tj. izostanak menstruacije
- klinički izgled – akne, pojačana dlakavost, ispadanje kose (seboreja, akne i masna kože javljaju se zbog poremećaja lipida koji nastaje zbog disbalansa u hormonima)
- neplodnost
- ciste na jajnicima na UZV pregledu
- disbalans hormona:
- neravnoteža u produkciji hormona koji kontroliraju jajnik (povišen luteinizirajući hormon – LH, nizak folikulostimulirajući hormon – FSH)
- izostanak ovulacije označava povišene androgene hormone (testosteron, androstendion)
- metabolički poremećaji (inzulinska rezistencija)
- prekomjerna tjelesna masa
- specifična trbušna debljina koja se javlja zbog pojačane produkcije testosterona i estrogena.
Uzrok nastanka sindroma policističnih jajnika
Osnovni hormonski poremećaj u podlozi razvoja sindroma policističnih jajnika je višak androgenih hormona. Androgene hormone luče nadbubrežne i spolne žlijezde, u muškaraca testisi, a u žena jajnici. Testosteron je među njima najpoznatiji jer je odgovoran za razvoj i obilježja muškog spola. Stvaranje androgena je, korak u sintezi ženskih spolnih hormona estrogena. U žena se najveći dio androgenih hormona pretvara dalje u estrogene. Kada se ta ravnoteža poremeti, zbog prekomjernog lučenja androgena, nedovoljnog pretvaranja androgena u estrogene ili zbog pretjerane osjetljivosti nekih žena na normalne razine androgena, dolazi do poremećaja viška androgena u žena.
Problem policističnih jajnika nije jedinstven, što znači da postoje različiti uzroci koji mogu dovesti do nastanka policističnih jajnika. Posljednjih godina uočena je povezanost PCOS-a i povišene razine inzulina (hiperinzulinemija) koja po nekim autorima predstavlja centralni događaj u nastanku i razvoju PCOS.
Liječenje sindroma je vrlo individualno, što ovisi o dobi bolesnice, poremećaju ciklusa, razini inzulina, pretilosti, želji za trudnoćom itd…
Sindrom policističnih jajnika ne može se u potpunosti izliječiti već samo “držati pod kontrolom”!
Smjernice za prehranu kod sindroma policističnih jajnika
DASH dijeta bogata je ribom, peradi, voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i mliječnim proizvodima s niskim udjelom masti. Dijeta isključuje hranu bogatu zasićenim masnoćama i šećerom. Randomizirana, kontrolirana, dvostruko-slijepa studija na 48 pretilih ispitanica s PCOS-om objavljena 2014. godine u časopisu Nutrition pokazala je da DASH dijeta ima povoljan učinak na tjelesnu masu, ali i profil masti u krvi. Dijeta je bila primarno namijenjena osobama koje pate od povišenog krvnog tlaka, ali može biti i od koristi ženama sa sindromom policističnih jajnika.
Prehrambene smjernice kod žena sa sindromom policističnih jajnika uključuju:
- masnu ribu (losos, tuna, sardina, skuša)
- perad
- mahunarke (grah, leća, slanutak..)
- umjerene količine žitarica koje svakako trebaju biti integralne, odnosno cjelovite (kruh, tjestenina, njoki, riža…)
- zeleno lisnato povrće (kelj, špinat, cvjetača, blitva…)
- crveno voće, poput crvenog grožđa, borovnica, kupina i trešanja
- orašasti plodovi (badem, orah, pistacio)
- tamna čokolada u umjerenim količinama
- začini, kao što su kurkuma i cimet
Sumarno, ženama s PCOS-om savjetuje se konzumacija obilja mahunarki, voća i povrća kao izvora prehrambenih vlakana, nemasnog bijelog mesa i ribe kao izvora proteina te cjelovitih žitarica kao izvora ugljikohidrata.
Unos crvenog mesa valja ograničiti na jednom tjedno te valja maksimalno izbjegavati unos procesirane hrane i junk fooda jer se vjeruje da loše utječe na razinu šećera i inzulina u krvi.
Kako bi se lakše kontrolirala razina šećera u krvi, hranu je poželjno rasporediti u 4 do 6 manjih obroka dnevno. Dodatno, uz voće kao međuobrok savjetuje se unos orašastih plodova koji sadrže blagotvorne masne kiseline.
Nadomjesci kalcija i vitamina D poboljšavaju smanjenje tjelesne mase, sazrijevanje folikula, regularnost menstrualnog ciklusa i hiperandrogenizam kod neplodnih žena sa sindromom policističnih jajnika.
Važnost održavanja idealne tjelesne mase
Skidanje suvišnih kilograma je jedan od prvih savjeta koji se daje ženama sa sindromom policističnih jajnika. Pritom se stručnjaci slažu da je dovoljan gubitak od 5 do 10 posto tjelesne mase kako bi se znatno smanjile tegobe vezane uz bolest i normalizirala mjesečnica. No, zahvaljujući inzulinskoj rezistenciji zadatak mršavljenja može biti vrlo otežan, ali mršavljenje mora biti imperativ budući da doprinosi normalizaciji razine inzulina. Stoga je usvajanje određenih prehrambenih navika i redovita tjelesna aktivnost primarni korak u liječenju sindroma policističnih jajnika.
Foto: Canva