Dijabetes je kronična bolest koja se javlja zbog povećane količine šećera ili glukoze u krvi. Ova bolest može se uspješno prevenirati pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću. Posebno je važno posvetiti pažnju edukaciji o tome kako izgleda prehrana za dijabetičare. U nastavku donosimo osnovne savjete kako biste bolje očuvali vaše zdravlje.
Šećerna bolest ili dijabetes (lat. diabetes mellitus) je metabolički poremećaj obilježen stanjem kronične hiperglikemije s poremećenim metabolizmom ugljikohidrata, masti i proteina zbog oštećene sekrecije inzulina i/ili djelovanja inzulina.
Liječenje dijabetesa
Liječenjem dijabetesa nastoji se “normalizirati”, tj. ispraviti poremećaj metabolizma i spriječiti odnosno odložiti nastanak komplikacija šećerne bolesti u koje idu prvenstveno one na očima, bubrezima, živcima i krvnim žilama.
Razlikujemo šećernu bolest tip 1, šećernu bolest tip 2, šećernu bolest u trudnoći.
Šećerna bolest tip 1 javlja se kad je apsolutni manjak sekrecije inzulina kao rezultat autoimunog razaranja beta stanica gušterače koje luče inzulin.
Šećerna bolest tip 2 posljedica je inzulinske rezistencije u ciljnim organima i posljedično smanjenog izlučivanja inzulina iz beta stanica gušterače. Bolest je progresivnog tijela i sve više ljudi diljem svijeta obolijeva upravo od ove bolesti. Porast tjelesne mase i debljine te tjelesna neaktivnost smatra se da su razlozi sve većem broju oboljelih.
U svim oblicima dijabetesa potrebna je:
- dijetalna prehrana,
- određena fizička aktivnost (tjelesna aktivnost pomaže da se uz pomoć inzulina glukoza pretvara u energiju. To je posebno potrebno nakon uzimanja većih obroka, a sve s ciljem sprječavanja naglog porasta glukoze u krvi),
- samokontrola i edukacija (značajan je aktivan stav bolesnika prema bolesti).
Simptomi dijabetesa
Dijabetes se javlja nizom simptoma, a neki od njih su:
- često mokrenje
- izražen osjećaj žeđi
- konstantan osjećaj gladi
- izražen umor
- nagli gubitak kilograma
- razdražljivost
- zamućeni vid.
Ako na vrijeme ne započnete s liječenjem, može doći do naglog pogoršanja.
Prehrana za dijabetičare
Jednostavni ugljikohidrati, kao što su glukoza, fruktoza i saharoza, ne preporučuju se u prehrani osoba s dijabetesom, osim u niskim količinama u liječenju hipoglikemije (niske razine glukoze u krvi). Posebnu pažnju valja obratiti na unos fruktoze koja je sve prisutnija u modernim prerađenim proizvodima u obliku fruktoznih sirupa. Smatra se da prekomjeran unos fruktoze nepovoljno utječe na lipidni profil, debljinu i metabolički sindrom. Istodobno, fruktoza iz voća ne smatra se problemom jer su količine tako unesene fruktoze prihvatljive.
Unos trans-masnih kiselina iz hidrogeniranih biljnih ulja (i svih namirnica koje ih sadrže, poput vafla, keksa, lisnatog tijesta i sličnih proizvoda) treba u potpunosti ograničiti. Kod unosa bjelančevina prednost bi trebalo dati bjelančevinama biljnog podrijetla i to onima iz ribe i mesa peradi.
Ako se pravilnoj prehrani pridoda i redovita tjelovježba te izbjegavanje stresa, razina glukoze u krvi zasigurno će se početi približavati željenim (referentnim) vrijednostima.
Zaključci istraživanja „Diabetes Prevention Program” ukazuju da gubitak od 5 do 7 % tjelesne mase uz umjerenu tjelovježbu u trajanju 150 minuta tjedno kod pretilih i osoba s prekomjernom tjelesnom masom smanjuje incidenciju dijabetesa za čak 58 %. Stoga su prehrana i način života moćni alati za borbu s dijabetesom.
Preporučuje se:
- Jesti više puta dnevno.
- Jesti namirnice bogate vlaknima (voće, povrće, cjelovite žitarice, sjemenke).
- Oprezno s ugljikohidratima. Trebate paziti da konzumirate točno određenu količinu ugljikohidrata.
- Jesti raznoliko voće i povrće.
- Jesti manje masnu hranu.
- Smanjiti konzumaciju soli.
- Jesti manje porcije.
- Ograničiti konzumaciju alkohola.
- U prehranu uključite masnu ribu poput lososa i srdela.
Glavna načela prehrane kod šećerne bolesti su planiranje unosa energije, ritam obroka kojih mora biti 5 ovisno o terapiji, sastava makronutrijenata uz dovoljan unos prehrambenih vlakana. Dnevni unos namirnica određuje se s obzirom na tjelesnu masu i tjelesnu aktivnost.
Birajte ugljikohidrate s niskim glikemijskim indeksom
Preporučuje se unos namirnica s niskim glikemijskim indeksom, a ograničiti namirnice s visokim glikemijskim indeksom. Namirnice koje imaju visoki glikemijski indeks hrane naglo podižu razinu šećera u krvi nakon što se određena namirnica pojede i probavi. To je nešto što želimo ograničiti kod osoba koje boluju od šećerne bolesti. Cilj je razinu šećera održati više manje konstantnom u čemu nam pomažu namirnice koje imaju niski glikemijski indeks hrane. Nakon unosa takvih namirnica naš šećer u krvi sporije raste što je svakako poželjno.
Ograničenje brzo probavljivih ugljikohidrata ne znači izbjegavanje svih ugljikohidrata. Cjelovite, neprerađene žitarice izvrstan su izvor energije. Također su bogate vitaminima, mineralima i vlaknima. Škrob iz cjelovitih žitarica je najzdraviji jer daje maksimalnu hranjivost i sporo se razgrađuje u krvotok.
Opcije hrane od cjelovitih žitarica uključuju:
- kruh od cjelovitih žitarica
- mahunarke poput graha ili leće
- integralnu tjesteninu
- divlju ili smeđu riža
- žitarice cjelovitog zrna bogate vlaknima kao što su kvinoja, amarant, heljda, proso…..
Birajte izvore proteina i zdrave masti
Hrana s visokim udjelom natrija, zasićenih masti, kolesterola i trans masti može povećati rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Međutim, to ne znači da morate izbjegavati sve masti. Hrana bogata “dobrim masnoćama” može pomoći u snižavanju razine kolesterola. I mononezasićene i polinezasićene masti su dobre masti. Pokušajte zamijeniti crveno meso na svom tanjuru plavom ribom bogatom omega-3 masnim kiselinama poput lososa, skuše i haringe.
Ostale namirnice koje su dobrodošle su:
- maslinovo ulje
- avokado
- orasi i sjemenke.
Namirnice koje treba ograničiti:
- crveno meso
- prerađeno meso
- mliječni proizvodi s visokim udjelom masti poput sira.
Ne zaboravite na dovoljan unos voća i povrća
Balansiranje ugljikohidrata sastavni je dio dijete za dijabetes. Prerađeni i rafinirani ugljikohidrati nisu najbolja opcija, ali uključivanje cjelovitih žitarica i dijetalnih vlakana može biti korisno na mnogo načina. Cjelovite žitarice bogate su vlaknima te korisnim vitaminima i mineralima. Dijetalna vlakna pomažu zdravlju probave i pomažu vam da se osjećate zadovoljnije nakon jela.
Voće je često prepuno vlakana, kao i vitamina, minerala i antioksidansa. Pazite da odaberete cijelo voće umjesto soka kako biste unijeli korisna vlakna. Što je više kožice na voću, to sadrži više vlakana.
Voće bogato vlaknima uključuje:
- borovnice
- maline
- brusnice
- kruške
- dinje
- grejp
- trešnje.
Voće koje treba ograničiti:
- lubenice
- ananas
- grožđice
- marelice
- grožđe.
Povrće je također odličan dodatak svakom obroku. Imaju malo kalorija i visok sadržaj vode pa vam mogu pomoći da se osjećate siti s manje kalorija. Idite na boju i veću raznolikost.
Dobre opcije su:
- brokula
- špinat
- paprika
- zeleni grah
- rajčice
- celer
- kupus
Ako imate dijabetes, trebali biste rasporediti unos ugljikohidrata tijekom dana kako biste izbjegli nepotrebne skokove u razini šećera u krvi. I budite sigurni da ste odabrali porcije koje vam pomažu da postignete ili održite svoju težinu.
Naposljetku, svakako pratite i bilježite razinu šećera u krvi tijekom dana, kao i prije i poslije jela. Ako ne znate kako si pomoći i sastaviti svoj jelovnik za dijabetes, javite se za poseban program prehrane.
Foto: Freepik, Pexels