Giht je upala zglobova (artritis) uzrokovana odlaganjem kristala mokraćne kiseline u zglobovima. Simptomi su nagli napadi jake boli, crvenilo i oticanje zglobova. Kako bismo osigurali dobru prognozu bolesniku, potrebna je trajna poduka oboljeloga o načinu prehrane, potrošnji vode, štetnom utjecaju alkohola i važnosti korištenja pojedinih lijekova.
Giht je jedan od nekoliko tipova artritisa kojem je poznat uzrok. Mokraćna kiselina je nusprodukt razgradnje purina ili otpadnih produkata tijela. Normalno, mokraćna kiselina se razgrađuje u krvi i eliminira se urinom. Kada tijelo povećava proizvodnju mokraćne kiseline ili ako bubrezi ne eliminiraju dovoljno mokraćne kiseline iz tijela, njena koncentracija u krvi se povećava. To stanje se zove hiperuricemija. Hiperuricemija nije bolest, i može postojati bez simptoma. Ipak, ako se stvore kristali mokraćne kiseline kao rezultat hiperuricemije, može se razviti giht. Mokraćna kiselina nastaje kao nusprodukt pri probavi određene hrane (aminokiseline purina) te je stoga giht usko vezan uz način prehrane i stil života.
Prehrana ako imate giht
Bolest je poznata iz viktorijanskog doba, kao bolest kraljeva, tj. sinonim za poremećaj koji se javlja kod neumjerenosti u hrani i piću. Savjet da se izbjegavaju meso i alkohol te da se konzumiraju mliječni proizvodi nije nov, još u 5 st. pr. Krista to je preporučio Hipokrat. Već se tada smatralo da hrana bogata purinom i proteinima može biti rizični faktor za razvoj gihta. U ožujku 2004. godine u časopisu New England Journal of Medicine objavljeni su rezultati studije koja je trajala 12 godina te u koju je bilo uključeno 47,150 muškaraca. Autor studije dr. Hyan K Choi zaključio je:
“Dodatni obrok mesa svakog dana, posebice govedine, svinjetine i janjetine, povećava rizik od pojave gihta za 21%, a jedna do pet čaša nemasnog mlijeka smanjuje taj rizik za 3%. Unos povrća bogatog purinom, poput graška, graha, prokulice, špinata i cvjetače, nema nikakvu ulogu u razvoju gihta”.
Sezonsko voće i povrće imaju prednost
Dijeta za urični artritis (giht) iz koje je isključeno povrće je prošlost! Uživajte u raznovrsnim okusima sezonskog povrća. Prednost dajte kelju, artičoki, kupusu, svježim krastavcima i mahunarkama koje se već tradicionalno koriste kod bolesti izazvanih poremećajem izmjene tvari, gihta te ublažavanja simptoma reume. U prehrani nikako nemojte izostaviti “nekad krivce”, a danas hvale vrijedne brokulu, cvjetaču, špinat i grašak. Te namirnice osim što su bogate vitaminima B skupine, cinkom i manganom, idealne su za kontrolu tjelesne težine.
Sokove bogate fruktozom zamijenite vodom ili nezaslađenim čajem. U časopisu Arthritis Care and Research objavljeno je da su se slučajevi ove bolesti u posljednjem desetljeću na području SAD-a udvostručili upravo zbog pojačane konzumacije namirnica koje sadrže fruktozu koja se nalazi u voćnim sokovima. Sokovi i bezalkoholna pića bogata fruktozom povećavaju razinu mokraćne kiseline u organizmu, što pogoduje razvoju gihta.
Ispitivanjima je pokazano da osobe koje konzumiraju dva ili više slatkih pića na dan imaju za 85% veći rizik od razvoja gihta, u usporedbi s onima koji konzumiraju manje od jednog slatkog pića mjesečno.
Izbjegavajte namirnice bez purina
- iznutrice
- plava riba (srdela, tuna, skuša, losos)
- riblja konzerva
- suhomesnati proizvodi
- mesni ekstrakat
- kvasac
- žestoka alkoholna pića
- školjke i rakovi
- gljive
- crveno meso (junetina, svinjetina i sl.)
Što je najbolje jesti ako imate giht?
- Nemasne juhe od povrća i mesa
- Meso pirjano u vlastitom soku ili kuhano (kunić, meso peradi) – odstraniti svu vidljivu masnoću i kožicu
- Kuhane bijele nemasne ribe
- Kuhana jaja
- Obrano mlijeko do 1,5% m.m., posni svježi sir, probiotik, jogurt light i ostali fermentirani mliječni proizvodi s manjim postotkom masti
- Odstajali kruh (polubijeli, crni i integralni kruh), dvopek, riža, zob, ječam,proso, kukuruzna i pšenična krupica, tjestenina
- Svježe sezonsko povrće
- Maslinovo ulje, bučino ulje
- Svježe voće, osobito trešnje, jagode, ribizli, maline, kupine, borovnice, ananas
- Biljni čajevi, mineralne vode, voćni sokovi od svježeg voća (limun, naranča), kava
- Limunov sok, jabučni ocat, sol umjereno, začini (kurkuma, ružmarin, metvica,đumbir, korijandar i sl.).
Zaključne preporuke ako imate giht
Smanjite i održavajte poželjnu tjelesnu težinu. U prehranu uvrstite što više svježeg voća i povrća. Tijekom dana, vodite računa o dovoljnom unosu tekućine. Najbolje je piti vodu i nezaslađene biljne čajeve, jer se na taj način potiče izlučivanje mokraćne kiseline iz organizma. Konzumirajte mlijeko i mliječne proizvode sa smanjenim udjelom masti za koje se pokazalo da smanjuju rizik od nastanka gihta. Izbjegavajte namirnice koji su glavni nosioci purina: svinjetina, janjetina, junetina, plava riba i plodovi mora. Bijelo meso peradi, kuhana jaja te svježi posni sir idealan su izvor proteina. Pripazite na unos masnoća (životinjskog podrijetla). Hranu umjereno solite, zamijenite je gdje god je moguće začinskim biljem. Svedite na minimum konzumiranje namirnica i pića bogatih šećerom, slatkiše, osobito bogate fruktozom. Izbjegavajte konzumiranje žestokih alkoholnih pića, jer alkohol smanjuje izlučivanje mokraćne kiseline. Izbjegavate konzumiranje piva, jer povećava razinu mokraćne kiseline u serumu. I naposljetku – vježbajte!
Ako se želite više educirati o prehrani za giht, javite mi se za savjetovanje i individualni program prehrane.