Sindrom iritabilnog crijeva nije ozbiljna organska bolest, već skup tegoba i upalno stanje na koje utječu različiti faktori vezani uz stil života, prehranu i osjetljivost organizma, a često se naziva i nervoza crijeva. Prehrana može pogoršati simptome sindroma iritabilnog crijeva jer oni mijenjaju funkciju crijevnih mišića, stoga je bitan dio liječenja.
Sindrom iritabilnog crijeva (IBS) je kronični poremećaj gastrointestinalnog trakta (uglavnom debelog crijeva ili debelog crijeva) sa znakovima i simptomima koji mogu uključivati:
- trbušne grčeve ili bol
- nadutost
- sluz u stolici
- plinove
- promijenjene navike crijeva (naizmjenično razdoblje proljeva i konstipacije)
- depresija ili anksioznost.
Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike nakon što se uradi dijagnostička obrada kojom je potrebno isključiti podležeću organsku bolest crijeva. Ne postoje testovi za dijagnoza IBS-a. Povremeno se proučava aktivnost intestinalnih mišića i utvrđuje njihov ritam kontrakcije.
Ako simptomi IBS-a nisu jako izraženi, oni ne ometaju aktivnosti svakodnevnog života. Ako osoba osjeća jake simptome bolesti, mora ograničiti svakodnevne aktivnosti zbog boli ili potrebe za pražnjenjem crijeva. Stres pogoršava simptome IBS-a baš kao što pogoršava simptome većine drugih poremećaja. Iako nije uzrok navedene bolesti, smanjenje stresa uvelike poboljšava njegove simptome.
Zato je važno identificirati sve čimbenike koji utječu na pogoršanje simptoma bilo da se radi o određenoj aktivnosti, hrani ili lijeku.
Smjernice za prehranu ako imate sindrom iritabilnog crijeva
Nema specifičnih namirnica koje su povezane sa IBS-om. Ipak, preporučeno je voditi dnevnik prehrane kako biste saznali koja namirnica poboljšava/pogoršava bolest.
Opće prehrambene smjernice uključuju konzumaciju:
- probiotika
- sjemenki indijskog trputca (Plantago psyllium)
- ulje paprene metvice
- raženog kruha
- hrane koja je siromašna fermentirajućim oligo-, di- i monosaharidima i poliolima (FODMAP)
- čaj od šipka
- dvopek, odstajali kruh, riža, tjestenina
- pšenične i kukuruzne krupice, kuhanog krumpira
- svježeg kravljeg sira
- tvrdo kuhanog jaja
- pirjanog nemasnog mesa
- jogurta
- kompota od jabuke, ribane ili pečene jabuke, banane
- kuhanog, pasiranog ili ribanog povrća koje se dobro podnosi.
Namirnice koje bi se trebale izbjegavati:
- selen, luk, prokulice, mrkva
- banane, marelice, šljive
- alkohol
- kava
- gazirana pića
- laktoza, gluten, umjetna sladila, fruktoza (kod osoba koje su intolerantne).
Prehrana je bitan dio liječenja sindroma iritabilnog crijeva te se razlikuje s obzirom na to je li riječ o fazi dijareje ili fazi opstipacije.
Koje namirnice u prehrani pokreću zatvor ako imate sindrom iritabilnog crijeva?
Bilo koja hrana ili tekućina koja teži dehidriranju osobe vjerojatno će izazvati zatvor kod ljudi sa sindromom iritabilnog crijeva. Hrana koja može potaknuti zatvor i koju treba izbjegavati u IBS prehrani uključuje:
- čokoladu
- mliječne proizvode kao što su mlijeko i sir (posebno oni koji sadrže laktozu)
- crveno meso
- nezrele banane
- kavu, gazirana pića i alkohol jer mogu dovesti do dehidracije i konstipacije kod IBS pacijenata.
Namirnice koje sprječavaju zatvor i trebaju biti uključene ako imate sindrom iritabilnog crijeva:
- različite vrste mahunarki
- suhe šljive
- kruh od cijelog zrna poput raženog kruha
- kruške i voće poput kivija
- povrće koje će pomoći potaknuti unos vlakana.
Što pokreće proljev kod sindroma iritabilnog crijeva?
Nekoliko namirnica može igrati ulogu u razvoju proljeva kod osoba sa sindromom iritabilnog crijeva. Glavne kategorije namirnica za koje se smatra da doprinose su one koje sadrže masnoće (masno meso, na primjer masne mliječne proizvode). Namirnice koje sadrže visoku razinu fruktoze, umjetnih zaslađivača, visokih FODMAP namirnica i pržene hrane također mogu izazvati proljev. Brokula, luk, kupus i velika količina graha mogu proizvesti plin i povećati nelagodu proljeva.
Što su drugi okidači sindroma iritabilnog crijeva?
Ostali okidači IBS-a varijabilni su i razlikuju se od osobe do osobe. Međutim, neki drugi uobičajeni okidači uključuju:
- nedostatak vježbanja
- prebrzo jedenje
- jedenje dok ste pod nekim drugim stresom kao što je vožnja ili rad
- jedenje hrane koja je vrlo vruća ili hladna
- neki lijekovi
- PMS kod žena
- žvakaća guma.
Kako si još možete pomoći?
Postoji mnogo različitih načina na koje možete spriječiti pokretanje IBS simptoma. Jedite uravnoteženu prehranu s umjerenom količinom vlakana. Izbjegavajte ekstremne temperature hrane (vrlo vruća ili hladna hrana). Nemojte jesti dok osjećate tjeskobu ili pod stresnim uvjetima (na primjer tijekom rada ili vožnje). Izbjegavajte hranu i pića koja mogu uzrokovati dehidraciju ili proljev. Pokušajte redovito vježbati, meditaciju, ili yogu za smanjenje tjeskobe.
Raspravljajte o lijekovima koje uzimate i koji mogu izazvati simptome sa svojim liječnikom. Izbjegavajte one namirnice i pića koja mogu povećati ili potaknuti simptome. Izbjegavajte namirnice koje povećavaju crijevne plinove (neke mahunarke i povrće kao što su brokula, cvjetača, kupus i prokulice). Razgovarajte sa svojim liječnikom ili nutricionistom o uzimanju probiotika.